Opublikowany przez: Sonia.M Źródło artykułu: Katarzyna Szaraniec 2018-01-16 16:16:06
Autor zdjęcia/źródło: 500 plus w 2018 roku, Pixabay
Przypomnijmy najważniejsze zasady przyznawania zasiłku 500 plus w 2018 roku.
Okres zasiłkowy wynosi w tym wypadku od 1 października 2017 do 30 września 2018 roku. Aby otrzymywać zasiłek od 1 października, należało złożyć wniosek do 31 sierpnia 2017.
Świadczenie należy się rodzicom dziecka, bądź jednemu rodzicowi, opiekunom prawnym lub opiekunom faktycznym dziecka. Dotyczy dziecka do skończenia 18 lat. Mogą z niego korzystać obywatele polscy lub cudzoziemcy pod określonymi warunkami.
500 plus w 2018 r. jest wypłacane:
- na każde drugie i kolejne dziecko bez względu na wysokość dochodów,
- na pierwsze dziecko i każde kolejne, jeśli wysokość dochodów nie przekracza 800 zl netto na osobę miesięcznie,
- na pierwsze i każde kolejne dziecko, jeśli wysokość dochodów nie przekracza 1200 zł netto miesięcznie na osobę, a którekolwiek z dzieci jest niepełnosprawne.
W przypadku istnienia uzasadnionego podejrzenia, że świadczenie jest marnotrawione lub wydawane niewłaściwie, upoważnione organy mogą wstrzymać wypłatę w części lub całości lub też zamienić ją na pomoc rzeczową.
- przychody podlegające opodatkowaniu w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zmniejszone o koszty uzyskania przychodu, podatki, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne (gdy podlegają pomniejszeniu),
- zadeklarowane przez podatnika w ubiegłym roku podatkowym faktyczne przychody z tytułu umów dzierżawy, najmu, podnajmu, itp., zmniejszone o zryczałtowany podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
- dochody opodatkowane podatkiem tonażowym z tytułu części dochodów osiąganych przez przedsiębiorców żeglugowych używających statków handlowych,
- dochody z gospodarstw rolnych opodatkowane podatkiem rolnym,
- dochody uzyskiwane w innych krajach pomniejszone o zapłacone za granicą Polski podatki dochodowe i składki na ubezpieczenie społeczne i obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne,
- dochody z tytułu świadczeń rodzinnych,
- dochody niepodlegające opodatkowaniu lub zwolnione z podatku w oparciu o przepisy o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. renty, emerytury, świadczenia pieniężne, ryczałt energetyczny, dodatki kombatanckie, zasiłki chorobowe, alimenty na rzecz dzieci czy stypendia doktoranckie).
Dochód rodziny oznacza sumę dochodów jej członków, a dochód na członka rodziny oznacza w tym przypadku przeciętny miesięczny dochód członka rodziny, osiągnięty w roku kalendarzowym poprzedzającym okres, za który przyznawane jest świadczenie wychowawcze.
Źródło: http://www.program500plus.pl/kryterium-dochodowe.html
Wniosek o przyznanie 500 plus w 2018 r. składa się w urzędzie gminy, dołączając dokumenty:
- zaświadczenia o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, dotyczącego każdego członka rodziny, powinno zawierać dane o wysokości dochodu, należnego podatku i składek na ubezpieczenia społeczne odliczonych od dochodu,
- zaświadczenia o innych dochodach,
- oświadczenie o faktycznie uzyskiwanych dochodach przez osoby podlegające przepisom o zryczałtowanym podatku dochodowym,
- oświadczenie o dochodach z gospodarstwa rolnego,
- zaświadczenia, oświadczenia i dokumenty pozwalające ustalić prawo do uzyskania świadczenia (np. dokumenty potwierdzające wiek dziecka, orzeczenia i wyroki sądu rodzinnego).
Wniosek można także złożyć, poprzez Internet, na przykład poprzez system Emp@tia, profil zaufany ePUAP, portal usług elektronicznych ZUS oraz bankowość internetową lub wysłać listem poleconym.
Polak potrafi… kombinować, dlatego potrzebne były zmiany w ustawie, które pomogły uszczelnić system.
Chodzi przede wszystkim o to, że wielu pracowników, chcąc otrzymywać świadczenie na pierwsze dziecko, a przekraczało próg dochodowy, dogadywało się z przełożonym w pracy. Osoby były formalnie „zwalniane”, a następnie od razu zatrudniane, ale za niższą pensję. Pozwalało to pracownikom na „załapanie się” na 500 plus, a różnica w nowej pensji była niższa niż wypłacane świadczenie. Rządzący wprowadzili więc zapis, że jeśli rodzic będzie zwolniony i zatrudniony u tego samego pracodawcy za niższą pensję w przeciągu 3 miesięcy poprzedzających wypłatę świadczenia, nie uzyska do niego prawa.
Po drugie wiele rodzin żyjących faktycznie w konkubinacie deklarowało samotne wychowywanie dziecka i inaczej rozliczało dochody. Wobec tego wprowadzono wymóg ustalania alimentów na rzecz dziecka od drugiego rodzica.
Trzecia, ostatnia zmiana to konieczność weryfikacji miejsca zamieszkania osoby pobierającej zasiłek, gdyż przysługuje on wyłącznie osobie mieszkającej na terenie Polski przez okres otrzymywania świadczenia. Stosowny urząd może w każdej chwili wezwać świadczeniobiorcę, aby sprawdzić jego miejsce zamieszkania.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
46.238.*.* 2018.08.10 18:35
Witam..mam pytanie o 500+; mam dwojke dzieci,czy nalezy mi sie 500+na pierwsze dziecko,dochody w 2017 nie przekraczaly 800 zl na osobe a w grudniu 2017 rodzice przekazali mi gospodarstwo(43 ha) . czy moge skladac wniosek na pierwsze dziecko????
31.1.*.* 2018.01.25 15:29
na skomplikowane pytania chętnie odpowiadają kobiety, które znają się na 500+ i odwiedzają https://program500plus.org.pl/
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.